← Alle spillere
Noussair Mazraoui
#3 · Forsvarsspiller

Noussair Mazraoui

Marokko · 28 år · Kom fra Bayern München i 2024

Kampe7
Fra start4
Minutter413
Mål0
Assists0
Rating6.4

Profil

Fødselsdato14. nov. 1997
FødestedLeiderdorp, Holland
NationalitetMarokko
PositionForsvar
Højde183 cm
Vægt63 kg
Foretrukne fodHøjre
Trøjenummer3
I United siden2024
Kontrakt tilJuni 2028

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
PLPremier League 4 143 0 0 6.4
CLChampions League 2 180 0 0 6.6
LCLeague Cup 1 90 0 0 6.0

Udvidet statistik 2026/27

Defensiv

Tacklinger
11
Erobringer
2
Blokeringer
1
Dueller vundet
21 af 49 (43 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
2,83

Afleveringer

Afleveringer
267
Præcise afleveringer
91 %
Key passes
4
Key passes pr. 90
0,87
Assists pr. 90 min.
0,00
Mål + assists
0

Angreb

Skud
3
Skud på mål
0 af 3 (0 %)
Skudeffektivitet
0 %
Mål pr. 90 min.
0,00

Driblinger

Lykkede driblinger
0 af 7 (0 %)
Frispark tilkæmpet
3

Disciplin

Gule kort
0
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
3

Spilletid

Startet inde
4
Skiftet ind
3
Skiftet ud
1
Ubrugt på bænken
7
Minutter pr. kamp
59
Resultater på banen
2 V · 2 U · 3 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.Min.MARating
21. okt. CL COMComo 4–1T 90 – – 5.9
18. okt. PL LEELeeds United 1–1U 45 – – 6.7
16. sep. LC BHABrighton 2–3T 90 – – 6.0
10. sep. CL SABSabah FA 4–0V 90 – – 7.2
6. sep. PL EVEEverton 2–2U 1* – – –
30. aug. PL IPSIpswich Town 5–2V 17* – – 6.2
22. aug. PL HULHull City 2–0T 80 – – 6.2
* Indskiftet · Med på banen: 2 sejre, 2 uafgjorte, 3 nederlag

Noussair Mazraouis statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 MUNManchester United PLPremier League 4 143 0 0 – 4.8
MUNManchester United CLChampions League 2 180 0 0 – 6.6
MUNManchester United LCLeague Cup 1 90 0 0 – 6.0
2025/26 MUNManchester United PLPremier League 20 1.022 0 0 3 6.9
MUNManchester United PLSPremier League - Summer Series 3 145 0 0 1 6.8
MUNManchester United VKVenskabskamp 3 145 0 0 1 6.8
MORMarokko ACOAfrica Cup of Nations 7 628 0 1 – 7.4
MORMarokko VKVenskabskamp 2 172 0 2 – 8.1
2024/25 MUNManchester United PLPremier League 37 2.848 0 1 3 7.0
MUNManchester United ELUEFA Europa League 14 1.166 0 1 2 7.2
MUNManchester United FAFA Cup 3 330 0 0 – 7.3
MUNManchester United LCLeague Cup 3 145 0 0 1 6.8
2023/24 BAYBayern München BBundesliga 19 1.198 0 3 3 7.0
BAYBayern München CLChampions League 8 650 0 1 1 7.0
BAYBayern München VKVenskabskamp 4 184 0 0 – –
BAYBayern München DPDFB Pokal 1 90 0 0 – 7.9
MORMarokko VKVenskabskamp 5 417 0 0 – –
MORMarokko WCQWorld Cup - Qualification Africa 3 180 0 1 1 7.7
MORMarokko ACOAfrica Cup of Nations 1 76 0 0 – 6.7
2022/23 BAYBayern München BBundesliga 26 1.073 1 4 – 6.9
BAYBayern München CLChampions League 9 393 0 0 2 6.9
BAYBayern München VKVenskabskamp 2 96 0 0 – –
BAYBayern München DPDFB Pokal 1 90 0 0 – 7.9
MORMarokko WCWorld Cup 5 367 0 0 – 6.9
MORMarokko VKVenskabskamp 3 224 0 0 – –
2021/22 AJAAjax EEredivisie 25 1.958 5 2 2 7.4
AJAAjax CLChampions League 8 662 0 2 1 7.1
AJAAjax VKVenskabskamp 7 416 0 0 – –
AJAAjax KBKNVB Beker 1 72 0 0 – –
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Noussair Mazraouis karriere

HoldSæsoner
MUNManchester UnitedNu 2024/25–2026/27
BAYBayern München 2022/23–2023/24
AJAAjax 2017/18–2021/22
JONJong Ajax 2016/17
AJAAjax U19 2015/16
MORMarokko 2018/19–2027/28

Noussair Mazraouis trofæer

  • 3× Eredivisie Holland · 2020/21, 2018/19, Vinder
  • 3× KNVB Beker Holland · 2020/21, 2018/19, Vinder
  • 2× Premier League Summer Series 2025/26, Vinder
  • 2× Bundesliga Tyskland · 2022/23, Vinder
  • 2× Super Cup Tyskland · 2022/23, Vinder
  • 2× Super Cup Holland · 2019/20, Vinder
  • 2× Eerste Divisie Holland · 2017/18, Vinder
  • 2× U19 Divisie 1 Holland · 2015/16, Vinder
  • 2× UEFA Europa League Europe · 2024/25, Nr. 2
  • 2× Super Cup Tyskland · 2023/24, Nr. 2
  • 2× KNVB Beker Holland · 2021/22, Nr. 2
  • 2× Super Cup Holland · 2021/22, Nr. 2
  • 2× Florida Cup 2019/20, Nr. 2
  • 2× Eredivisie Holland · 2017/18, Nr. 2
  • 2× Eerste Divisie Holland · 2016/17, Nr. 2

Noussair Mazraouis transferhistorik

DatoSkifteType
13. aug. 2024 BAYBayern München → MUNManchester United 15 mio. €
1. jul. 2022 AJAAjax → BAYBayern München Fri transfer
1. jul. 2017 JONJong Ajax → AJAAjax –

Om Noussair Mazraoui

Noussair Mazraoui er en marokkansk fodboldspiller, der spiller som forsvarsspiller for Manchester United i Premier League. Han skiftede til den engelske storklub fra Bayern München i sommeren 2024 efter tidligere at have spillet flere sæsoner for Ajax Amsterdam.

Den alsidige forsvarsspiller er kendt for sine tekniske kvaliteter, sin afleveringssikkerhed og sin evne til at spille flere positioner. På denne side finder du Noussair Mazraouis statistik, herunder kampe, spilleminutter, mål, assists, tacklinger og øvrige præstationer for Manchester United.

Noussair Mazraoui statistik: Kampe, mål og assists

Noussair Mazraouis statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer som forsvarsspiller. Da han primært spiller som højreback, venstreback eller central forsvarsspiller, er det relevant at undersøge flere nøgletal end antallet af mål og assists.

Øverst på siden finder du hans aktuelle sæsonstatistik for Manchester United. Oversigten indeholder blandt andet spillede kampe, minutter på banen, mål, assists og gennemsnitlige spillerbedømmelser.

Derudover kan du undersøge hans defensive præstationer gennem statistikker for tacklinger, erobringer, blokeringer og vundne dueller. Hans afleveringsprocent og antal succesfulde afleveringer giver samtidig et billede af hans betydning for holdets opspil.

Statistikken gør det muligt at sammenligne Mazraouis præstationer med de øvrige spillere i Manchester Uniteds trup og følge hans udvikling gennem sæsonerne.

Noussair Mazraouis defensive statistik i Premier League

Noussair Mazraoui fik sin Premier League-debut den 16. august 2024, da Manchester United besejrede Fulham med 1-0 på Old Trafford.

I sin første sæson i den engelske liga spillede han 37 Premier League-kampe og leverede en enkelt assist. Han var dermed blandt de spillere, som fik mest spilletid i Manchester Uniteds forsvar.

I sæsonen 2025/26 blev det til 20 optrædener i Premier League, hvoraf 11 var fra start. Hans spilleminutter var mere begrænsede end i debutsæsonen, men han fortsatte med at bidrage på flere defensive positioner.

Når man vurderer Mazraouis præstationer, er antallet af tacklinger og erobringer pr. 90 minutter interessante statistikker. De viser, hvor ofte han bryder modstandernes angreb i forhold til sin faktiske spilletid.

Antallet af vundne dueller og blokeringer fortæller desuden noget om hans defensive effektivitet, mens afleveringsprocenten kan bruges til at vurdere hans sikkerhed med bolden.

Det er dog vigtigt at se statistikkerne i sammenhæng med hans position. En højreback har typisk andre defensive opgaver end en central forsvarsspiller, hvilket kan påvirke antallet af tacklinger, erobringer og afleveringer.

Noussair Mazraouis alder og baggrund

Noussair Mazraoui blev født den 14. november 1997 i Leiderdorp i Holland. Han har marokkanske rødder og har valgt at repræsentere Marokkos landshold.

Mazraoui er 183 centimeter høj og foretrækker at spille med højre fod. Hans tekniske kvaliteter har dog gjort det muligt for ham at spille på flere positioner i forsvaret.

Han begyndte sin fodboldkarriere hos lokale klubber i Holland, inden han som ungdomsspiller blev optaget på Ajax’ berømte akademi.

Her udviklede han sine tekniske færdigheder og sin taktiske forståelse, hvilket senere blev afgørende for hans gennembrud på højeste niveau.

Karriere i Ajax og Bayern München

Noussair Mazraoui fik sit gennembrud hos Ajax, hvor han udviklede sig fra ungdomsspiller til en fast del af førsteholdet.

Han etablerede sig som højreback og var med til at vinde det hollandske mesterskab i 2019, 2021 og 2022. Derudover vandt han den hollandske pokalturnering i 2019 og 2021.

Et af karrierens højdepunkter kom i sæsonen 2018/19, hvor Ajax nåede semifinalen i Champions League efter sejre over blandt andre Real Madrid og Juventus.

I sommeren 2022 skiftede Mazraoui til Bayern München på en fri transfer. Hos den tyske storklub fik han erfaring fra Bundesligaen og Champions League, hvor han konkurrerede mod nogle af Europas bedste spillere.

Han nåede 38 Bundesliga-kampe i sine to sæsoner hos Bayern München og var med til at vinde det tyske mesterskab i 2023.

Skiftet til Manchester United i 2024

Manchester United offentliggjorde købet af Noussair Mazraoui den 13. august 2024. Han skiftede til klubben sammen med Matthijs de Ligt, som han tidligere havde spillet med i Ajax og Bayern München.

Mazraoui fik trøjenummer 3 og blev hurtigt en del af Manchester Uniteds defensive opstilling.

I sæsonen 2024/25 spillede han 57 kampe på tværs af alle turneringer, hvilket understregede hans betydning for holdet i debutsæsonen.

Han blev anvendt på flere positioner og viste sin alsidighed gennem præstationer som højreback, venstreback og central forsvarsspiller.

Hans individuelle kampstatistik kan sammenholdes med Manchester Uniteds kampe og resultater, hvor du finder oplysninger om klubbens præstationer i de forskellige turneringer.

Noussair Mazraouis position og spillestil

Noussair Mazraoui er en teknisk stærk forsvarsspiller, der primært anvendes som back eller wingback. Han kan spille på begge sider af forsvaret og har desuden erfaring som central forsvarsspiller.

En af hans største styrker er evnen til at bevare bolden under pres. Han er komfortabel i små rum og kan gennem præcise afleveringer hjælpe sit hold med at spille sig ud af pressede situationer.

Mazraoui er desuden en intelligent forsvarsspiller, der ofte placerer sig hensigtsmæssigt og forsøger at bryde modstandernes angreb gennem god positionering.

Hans alsidighed gør ham til en værdifuld spiller i forskellige taktiske systemer. Han kan bidrage offensivt med fremadrettede løb og afleveringer, men har samtidig erfaring med mere tilbagetrukne defensive roller.

Når man analyserer hans præstationer, er afleveringspræcision, tacklinger, vundne dueller og erobringer derfor centrale statistikker.

Noussair Mazraoui på Marokkos landshold

Noussair Mazraoui fik debut for Marokkos A-landshold i 2018 og har siden repræsenteret landet ved flere internationale turneringer.

Han var en del af Marokkos historiske landshold ved VM i Qatar i 2022, hvor nationen som det første afrikanske land nogensinde nåede semifinalen.

Marokko besejrede blandt andre Spanien og Portugal under slutrunden, inden holdet tabte semifinalen til Frankrig.

Mazraoui var ligeledes med ved VM i 2026, hvor han fortsatte som en vigtig del af den marokkanske defensiv.

Hans landsholdskarriere har givet ham erfaring fra kampe på højeste internationale niveau, hvilket supplerer hans præstationer i Premier League, Bundesligaen og Champions League.

Noussair Mazraouis trøjenummer og kontrakt

Noussair Mazraoui spiller med trøjenummer 3 i Manchester United. Han overtog nummeret ved sit skifte fra Bayern München i august 2024.

Ved skiftet underskrev han en fireårig kontrakt frem til juni 2028 med mulighed for yderligere et års forlængelse.

Mazraouis kampe, spilletid og øvrige statistikker kan følges gennem oversigten øverst på denne side, hvor oplysningerne opdateres gennem sæsonen.

Du kan desuden følge Manchester Uniteds stilling i Premier League og undersøge, hvordan holdets resultater udvikler sig gennem turneringen.