← Alle spillere
Andrey Santos
#17 · Midtbanespiller

Andrey Santos

Brasilien · 22 år · Kom fra Chelsea i 2026

Kampe10
Fra start7
Minutter563
Mål0
Assists0
Rating6.7

Profil

Fødselsdato3. maj 2004
FødestedRio de Janeiro, Brasilien
NationalitetBrasilien
PositionMidtbane
Højde180 cm
Vægt75 kg
Foretrukne fodHøjre
Trøjenummer17
I United siden2026
Kontrakt tilJuni 2031

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
PLPremier League 6 336 0 0 6.7
CLChampions League 3 161 0 0 6.9
LCLeague Cup 1 66 0 0 6.2

Udvidet statistik 2026/27

Afleveringer

Afleveringer
407
Præcise afleveringer
90 %
Key passes
3
Key passes pr. 90
0,48
Assists pr. 90 min.
0,00
Mål + assists
0

Angreb

Skud
2
Skud på mål
1 af 2 (50 %)
Skudeffektivitet
0 %
Mål pr. 90 min.
0,00

Driblinger

Lykkede driblinger
1 af 4 (25 %)
Frispark tilkæmpet
15
Straffespark tilkæmpet
0

Defensiv

Tacklinger
19
Erobringer
10
Blokeringer
0
Dueller vundet
47 af 71 (66 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
4,64

Disciplin

Gule kort
3
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
9
Straffespark begået
0

Spilletid

Startet inde
7
Skiftet ind
3
Skiftet ud
4
Ubrugt på bænken
6
Minutter pr. kamp
56
Resultater på banen
2 V · 2 U · 6 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.HændelserMin.MARating
31. okt. PL CHEChelsea 2–0T 66 – – 6.3
25. okt. PL BOUBournemouth 0–3T 22' 90 – – 6.9
21. okt. CL COMComo 4–1T 25' 45 – – 6.3
18. okt. PL LEELeeds United 1–1U 90+2' 90 – – 6.3
13. okt. CL ATMAtlético Madrid 2–0T 90 – – 7.3
16. sep. LC BHABrighton 2–3T 66 – – 6.2
10. sep. CL SABSabah FA 4–0V 26* – – 7.0
6. sep. PL EVEEverton 2–2U 13* – – 6.7
30. aug. PL IPSIpswich Town 5–2V 10* – – 6.7
22. aug. PL HULHull City 2–0T 67 – – 7.2
* Indskiftet · Hændelser: mål, assists (A), gule og røde kort, C = anfører · Med på banen: 2 sejre, 2 uafgjorte, 6 nederlag

Andrey Santos' statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 MUNManchester United PLPremier League 6 336 0 0 2 6.7
MUNManchester United CLChampions League 3 161 0 0 1 6.9
MUNManchester United LCLeague Cup 1 66 0 0 – 6.2
2025/26 CHEChelsea PLPremier League 27 1.280 1 0 4 6.9
CHEChelsea CLChampions League 6 306 0 2 2 6.6
CHEChelsea FAFA Cup 5 414 1 0 1 7.5
CHEChelsea LCLeague Cup 4 435 1 2 1 7.3
2024/25 STRStrasbourg LLigue 1 32 2.857 10 3 8 7.4
STRStrasbourg CDFCoupe de France 2 167 1 0 – –
BRABrasilien U23 PSBPaulista Série B 6 536 0 0 1 –
2023/24 CHEChelsea PLSPremier League - Summer Series 3 134 0 0 – –
NFONottingham Forest PLPremier League 1 7 0 0 – –
NFONottingham Forest LCLeague Cup 1 90 0 0 – 6.7
STRStrasbourg LLigue 1 11 831 1 0 4 7.1
VASVasco DA Gama SASerie A 6 424 1 0 3 6.7
VASVasco DA Gama CCarioca - 1 4 326 0 0 – –
VASVasco DA Gama CDBCopa Do Brasil 1 73 0 0 – –
BRABrasilien VKVenskabskamp 1 65 0 0 – –
BRABrasilien U20 WCUWorld Cup - U20 3 246 2 0 – 7.8
BRABrasilien U20 SUSudamericano U20 3 246 2 0 – 7.8
2022/23 VASVasco DA Gama SBSerie B 33 2.833 8 0 91 7.2
VASVasco DA Gama CCarioca - 1 2 26 0 0 1 –
VASVasco DA Gama CDBCopa Do Brasil 1 19 0 0 – –
2021/22 VASVasco DA Gama CCarioca - 1 1 5 0 0 – –
VASVasco DA Gama SBSerie B 1 44 0 0 – 6.2
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Andrey Santos' karriere

HoldSæsoner
MUNManchester UnitedNu 2026/27
CHEChelsea 2023/24–2025/26
VASVasco DA Gama 2021/22–2022/23
BRABrasilien 2023/24, 2025/26–2026/27
BRABrasilien U23 2024/25
BRABrasilien U20 2023/24

Andrey Santos' trofæer

  • 2× FIFA Club World Cup 2025/26, Vinder
  • 2× CONMEBOL U20 South America · 2023/24, Vinder
  • 2× Florida Cup 2023/24, Vinder
  • 2× Premier League Summer Series 2023/24, Vinder

Andrey Santos' transferhistorik

DatoSkifteType
12. jul. 2026 CHEChelsea → MUNManchester United Skifte
1. jul. 2025 STRStrasbourg → CHEChelsea –
14. jun. 2025 STRStrasbourg → CHEChelsea Retur fra leje
2. aug. 2024 CHEChelsea → STRStrasbourg Leje
1. jul. 2024 STRStrasbourg → CHEChelsea –
1. feb. 2024 CHEChelsea → STRStrasbourg Leje
3. jan. 2024 NFONottingham Forest → CHEChelsea –
25. aug. 2023 CHEChelsea → NFONottingham Forest Leje
1. jul. 2023 VASVasco DA Gama → CHEChelsea –
1. mar. 2023 CHEChelsea → VASVasco DA Gama Leje
7. jan. 2023 VASVasco DA Gama → CHEChelsea 12,5 mio. €

Om Andrey Santos

Andrey Santos er en brasiliansk fodboldspiller, der spiller som central midtbanespiller for Manchester United i Premier League. Han kom til den engelske storklub fra Chelsea i sommeren 2026 efter tidligere at have repræsenteret Vasco da Gama, Nottingham Forest og Strasbourg.

Den alsidige midtbanespiller er kendt for sin afleveringssikkerhed, sine defensive kvaliteter og sin evne til at bidrage med scoringer. På denne side finder du Andrey Santos’ statistik, herunder spillede kampe, mål, assists, tacklinger, erobringer, vundne dueller og øvrige præstationer.

Andrey Santos statistik: Kampe, mål og assists

Andrey Santos’ statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer som central midtbanespiller. Da han har opgaver i flere faser af spillet, er det relevant at undersøge hans defensive og offensive bidrag.

Øverst på siden finder du hans aktuelle sæsonstatistik for Manchester United. Oversigten viser blandt andet spillede kampe, startopstillinger, minutter på banen, mål, assists og gennemsnitlige spillerbedømmelser.

Derudover kan du undersøge statistikker for afleveringer, tacklinger, erobringer, blokeringer og vundne dueller. Disse nøgletal giver et indblik i hans betydning for holdets boldbesiddelse og defensive arbejde.

Statistikken kan blandt andet sammenlignes med Kobbie Mainoos præstationer på midtbanen, da de to spillere har flere fællestræk i deres positioner og opgaver.

Afleveringsstatistik og defensive nøgletal

Andrey Santos er en teknisk stærk midtbanespiller, der bidrager til at kontrollere spillets tempo. Hans afleveringsprocent og antal succesfulde afleveringer er derfor interessante statistikker at undersøge.

I Premier League-sæsonen 2025/26 havde han en afleveringsprocent på omkring 90 procent for Chelsea. Han markerede sig desuden med sin evne til at spille bolden fremad og bidrage til holdets opbygning af angreb.

Defensivt er Santos kendt for sin evne til at generobre bolden. Hans statistikker for tacklinger, erobringer og vundne dueller giver et indblik i, hvor effektivt han bryder modstandernes angreb.

Antallet af tacklinger og erobringer pr. 90 minutter er særligt relevant, da det gør det muligt at sammenligne hans præstationer på tværs af kampe med forskellig spilletid.

Fra Vasco da Gama til europæisk topfodbold

Andrey Nascimento dos Santos blev født den 3. maj 2004 i Rio de Janeiro i Brasilien. Han begyndte sin fodboldkarriere hos Vasco da Gama, hvor han udviklede sig gennem klubbens ungdomsafdeling.

Han fik sin debut på førsteholdet i 2021 og etablerede sig efterfølgende som en vigtig spiller på midtbanen. Allerede som teenager viste han gode kvaliteter i det opbyggende spil og en evne til at score mål.

I 2022 scorede Santos otte mål i 33 ligakampe for Vasco da Gama i den næstbedste brasilianske række. Hans præstationer var medvirkende til, at klubben sikrede oprykning til Série A.

Den stærke sæson tiltrak sig interesse fra europæiske klubber, og i januar 2023 sikrede Chelsea sig hans underskrift.

Lejeophold hos Nottingham Forest og Strasbourg

Efter skiftet til Chelsea blev Andrey Santos i første omgang udlejet tilbage til Vasco da Gama. Senere i 2023 fortsatte han karrieren på en lejeaftale hos Nottingham Forest i Premier League.

Opholdet i Nottingham blev dog begrænset til ganske få optrædener, og i februar 2024 blev han i stedet udlejet til franske Strasbourg.

I Ligue 1 fik Santos mulighed for at spille regelmæssigt på højeste niveau. Han udviklede sig hurtigt til en vigtig midtbanespiller og fik efterfølgende forlænget sit ophold i den franske klub.

Sæsonen 2024/25 blev et stort gennembrud. Her scorede han 10 mål i 32 Ligue 1-kampe og leverede tre assists. Hans præstationer var med til at sikre Strasbourg en syvendeplads i ligaen.

Tilbagevenden til Chelsea og gennembrud i Premier League

Efter halvandet år i Strasbourg vendte Andrey Santos tilbage til Chelsea i sommeren 2025. Her blev han en del af holdet, der vandt FIFA Club World Cup.

I sæsonen 2025/26 spillede han 27 Premier League-kampe, hvoraf 13 var fra start. Han scorede et enkelt ligamål og fik samtidig mulighed for at vise sine defensive kvaliteter.

På tværs af alle turneringer spillede Santos 43 kampe for Chelsea. Hans præstationer var præget af en høj afleveringspræcision og gode evner til at vinde bolden tilbage.

Han markerede sig desuden som en af Premier Leagues stærkeste midtbanespillere i direkte dueller på jorden, hvilket understregede hans fysiske og taktiske kvaliteter.

Skiftet til Manchester United i 2026

Manchester United offentliggjorde købet af Andrey Santos den 13. juli 2026. Han blev hentet fra Chelsea for en transfersum på omkring 50 millioner pund inklusive mulige bonusbetalinger.

Den brasilianske midtbanespiller underskrev en femårig kontrakt frem til juni 2031 og fik trøjenummer 17.

Han blev hentet til Manchester United for at styrke den centrale midtbane og bidrage med energi, afleveringssikkerhed og defensive kvaliteter.

Santos fik sin Premier League-debut for Manchester United den 22. august 2026 i en kamp mod Hull City.

Hans rolle på midtbanen kan sammenlignes med Youri Tielemans’ spillestil og statistik, da belgieren ligeledes har erfaring med at kontrollere spillet og fordele bolden fra centrale positioner.

Position og spillestil som midtbanespiller

Andrey Santos spiller primært som central midtbanespiller, men kan også anvendes i en mere defensiv rolle. Han kombinerer tekniske kvaliteter med en betydelig arbejdsindsats og gode evner til at læse spillet.

En af hans største styrker er evnen til at vinde bolden tilbage gennem tacklinger og korrekt positionering. Han forsøger ofte at bryde modstandernes angreb og hurtigt sætte sit eget hold i gang.

Santos har desuden vist, at han kan bidrage offensivt. Under opholdet i Strasbourg markerede han sig med sine løb ind i straffesparksfeltet og sin evne til at komme frem til afslutninger.

Hans præstationer kan derfor vurderes gennem en kombination af afleveringsstatistik, defensive aktioner, mål og assists.

Andrey Santos på Brasiliens landshold

Andrey Santos har repræsenteret Brasilien på flere ungdomslandshold og fik tidligt en vigtig rolle som anfører.

I 2023 var han med til at vinde det sydamerikanske U20-mesterskab, hvor han scorede seks mål og sluttede som delt topscorer. Han bar anførerbindet og scorede blandt andet i finalesejren over Uruguay.

Senere samme år deltog han ved U20-VM i Argentina, hvor han fortsatte med at vise sine kvaliteter på den internationale scene.

Santos fik debut for Brasiliens A-landshold den 25. marts 2023 i en venskabskamp mod Marokko. Han har efterfølgende været en del af landsholdet og konkurreret om pladserne på den centrale midtbane.

Følg Andrey Santos’ statistik sæson for sæson

Andrey Santos’ udvikling kan følges gennem hans sæsonstatistik, hvor antallet af kampe, minutter, mål og assists giver et samlet overblik over præstationerne.

Statistikken gør det muligt at sammenligne hans sæsoner hos Manchester United med tidligere præstationer for Chelsea, Strasbourg, Nottingham Forest og Vasco da Gama.

Du kan desuden undersøge hans individuelle præstationer i Premier League, Champions League og øvrige turneringer gennem nøgletal for afleveringer, tacklinger, erobringer og vundne dueller.

Hans præstationer kan samtidig ses i sammenhæng med Manchester Uniteds placeringer i de forskellige turneringer, hvor du finder de aktuelle stillinger og resultater gennem sæsonen.